Reklam
Kazım ERTEN

Kazım ERTEN


KADIN!

08 Mart 2021 - 16:30


Arapça'da Nisa,
Mer'e
Ünsa
Ümm Kelimeleri ile karşılanıyor.
Öncü, Önder, Merkez Kelimeleri ile aynı kökten ÜMM!
Kadın Anne olunca Mekanın da, Toplumun da Ana Merkezi Oluyor!
Gelenek, İnançlar, İdeolojiler Kadını farklı açılardan ele alıyor!
Umm'ü, Anne'yi Öncü ve Toplumun Merkezi yapan önemli vasıf, Allah'ın Rahman, Rahim Sıfatını taşıyor olması muhtemeldir!
Toplum'da Merkeze alınması gereken Emsal, Anne Rahmi Şartlarını Sağlayan bir Kozmoloji- Sosyoloji'dir belkide!
Kur'an,
Ümmül-Kura
Ümmül-Kitab
İmamun-Mübin
İmam
Ümmet
Kavramlarını kullanıyor.
El-Ümm/ Kadının; Yaşamın Merkezi, Kitabın, Yazılımın, Sözleşmenin Merkezi, Varlığın Ana Levhası'nda Merkez, Öncü/Başkanlıkta Merkez, Ümmet, Toplumda Merkezde olup olmaması konusunu tartışmaya açmak istemem. Haddim de değil!
Ne türden kutlama, değerlendirme yaparsak yapalım; Kadının Tam Ehliyet, Mükellefiyet, Eda, Ceza Ehliyeti yönünden Tam: Failliği, Kusursuz, Noksansız Özne olup olmadığı tartışmasını aşabilmiş değiliz!
Kutsal Metinler, Musa'nın Annesini, Firavun'un aldığı önlemlere rağmen, Musa'nın Sarayda büyümesini sağlayan Stratejist olarak tarif eder. Musa'nın Kızkardeşi'nin Musaya yaptığı Lojistik ve himaye ile anlatır.
İsa'nın Annesi Meryem'in Süleyman Mabedi'nde Konsey ile birlikte Eğitim, İbadet Yapma, Kararlara katılma Mücadelesini anlatır. peşinden İsrailoğullarının tamamına, halka ve Din Konseyi'ne İsa'yı nasıl savunduğunu...
Melike Belkıs'ı Devletler Arası İlişkilerde çatışma değil, Diplomasi, Diyalogla Süleyman Peygamber ile olan münasebetini anlatır.
Çocuğu sahiplenen iki kadını anlatırken, çocuğun gerçek annesinin çocuğun yaşaması için annelikte ısrar etmemesini, özveri, feragat özelliği ile anlatır.
Kur'an "Mü'min Erkekler ve Mü'min Kadınların bazısı bazısının Evlıyasıdır..." ifadesinei kullanıyor. Bazı kadınların bazı erkeklere Velayetinden bahsediliyor. Ayetin devamında Emr-i Bil Ma^ruf, Nehyi AnilMünker'den bahsediyor. Toplumsal, Kollektif Kararlar ve Uygulamalarda etkin olduklarını söylüyor.
Bize gelince;
"Dünya'yı Kurtaracağız!" iddiası ile Küre-i Arz'da endam ederken, Annemizi, Eşimizi, Kızımızı, kız kardeşlerimizi hayatımızın merkezinden çıkardığımızın farkında, şuurunda dahi değiliz!
Özür dilememiz bizi mazur kılar mı bilemem!!!
Acaba; Derin Dondurucu'muzda, Şuuraltımızda, Alt Beynimiz'de, Eva/Havva'yı, Âdem'in Cennetten Kovuluşunun müsebbibi görüyor ve suçluyor olmamızdan kaynaklı Kadim bir üstü örtülü husumet mi duruyor hâla?
Ne dersiniz?

YORUMLAR

  • 0 Yorum