Reklam
Kazım ERTEN

Kazım ERTEN


Emek

02 Mayıs 2021 - 17:34


Emek,üzerinde Kutsal Metinlerin, Felsefenin, İdeolojinin, Rejimlerin önemle ve özenle durduğu bir kavram.
"Emek Yüce değerdir" ifadesini daha çok sosyalistler kullansa da, sosyalist olmayan 'Adam Smıth' tarafından ilk defa kullanıldığı ifade ediliyor.
Kur'an'da bir çok yerde Emek ile ilgili farklı kavramlar kullanılıyor.
'Amel' kelimesi kullanılıyor mesela! Türkçe'de Amele, İmalat, Mamul,muamele, bu kelime ile aynı kökten. Üreten emek, Üretici, Ürün, İşlem anlamlarında...
Kur'an bir çok yerde 'iman eden ve Salihat'ı Amel edenler' ifadesini kullanıyor. Emeği, Üretimi tanımlıyor, niteliyor; ' Islah edilmiş amel, imalat' diyor! Yani, Emek, sıradan bir üretim işlemi değil, Salihat, Islah edilmiş bir üretim olmalı derken, Planlı, geliştirilmiş, uygunlaştırılmış, kendisinden yararlanılabilen ürün diyor. Yani; 'artıdeğeri üreten emek, ıslah edilmiş emek ve ürün yüce değerdir' diyor.
İman eden, birbirine inanan ve güvenen, dayanışma oluşturmuş bir toplum ve birlikte, Planlı bir Ekonomik Sistemde birlikte artıdeğer üreten bir toplumdan söz ediyor.
"Değer üreten emek" yüceltiliyor.Türkçe'de 'amele' vasıfsız emek olarak kullanılmış. Doğrusu, eğitilmiş, meslek edindirme sürecinden geçirilmiş, "Salih Amel" den bahsediliyor, Üreten Emekten.
Kur'an 'fiil' iş, eylem kavramını da kullanır. Fiil, daha çok failin, öznenin kendisi için yapıp ettiklerini ifade ediyor.
"insan için Sa'yinin dışında bir şey yoktur" ayetinde de 'Sa'y' emek anlamında kullanılıyor. Sa'y daha çok, insanın süreli zamanını, ömrünü boşuna geçirmemesi gerektiğini, tempolu, hızlı, sür'atle koşuşturması gerektiğini ifade ediyor.
Bir başka ayette 'mallarınızla cihad edin" ifadesi kullanılıyor. Chd, azami gayretle çaba göstermek anlamında kullanılıyor.
"Kesb" kazanç kavramı kullanılıyor.
Mü'minleri anlatırken "onlar zekat için fiil ederler, çalışırlar" diyor. Mü'minlerin Fiilleri, Emekleri, Ticaretleri, Sa'yleri, Kesb'leri bir kazanç, artıdeğer üretmeli ve buradan da pay olarak Zekat verilmeli diyor. Bir önceki ayette "Onlar boş işlerden uzak dururlar" diyor.
1 Mayıs Emek Bayramı sebebiyle hepimiz temennilerimizi, düşüncelerimizi ifade ediyoruz.
Kur'an'da kullanılan "AMEL, SA'Y,FİİL,CHD, KSB, TİCARET, SADAKA, ZEKAT VB." kavramlar Emeğe dair açık fikir veriyor.
Geçmişte, 1 Mayıs günü Urla'da, şahsım, SSK Emeklisi olarak dinlenirken, kestirirken sosyal medyada paylaşılan masum bir resmimizi, gazeteci arkadaşımız tepki olarak gazetesine taşımıştı. Oysa mesaj çok açıktı; Emek sahibi hiç olmasa 1 Mayıs gününde dinlenebilsin anlamında masum bir mesaj vermeye çalışmıştık.
Yaklaşık 30 senedir Emeğin tesis kadar, sermaye kadar, müteşebbis kadar asli ortak olduğu, ücret değil, cirodan payını aldığı Ortaklık Sistemi'ni geliştirmek üzere İlimadamı arkadaşlarımızla çalışıyoruz. Emeği yücelttiğimiz ve kazanca ortak ettiğimiz uygulamalarımız sebebiyle arkadaşlarımızla geçmişte uzun süreler yargılandık.
Sanayi Devrimi süresince en az 500 sene Emeğe ödetilen ağır Fatura, bu gün Teknoloji, Otomasyon, Robotık Devrim sürecinde Emeğe keffaretini, borcunu ödemelidir.
İnsanlık, geliştirdiği ileri teknoloji ile, otomasyon ile birlikte İleri Hukuk Sistemi'ni de geliştirmeli ve Sermaye'nin Emeğin hakkından aldığı büyük payı Adil bir Sistem içerisinde Emeğe vermeli.
İnsanlık bunu fazlasıyla hak ediyor.
Son olarak, Türkçede kullandığımız "bebek emeklemeye başladı" ifadesini de hatırlatalım. Çocuk bir müddet ayaklarından güç alarak kendisini itmeye başlar. Bir müddet yerde emekler, sonra da tutunur ve ayağa kalkar.
İnsanlık Sanayi Devriminde Emekleme sürecini tamamlamıştır. Bugün, Teknoloji Devriminde ayağa kalkma zamanıdır.
İnsana, Emeğe saygıyla,

YORUMLAR

  • 0 Yorum