Reklam
Reklam
Esra KÖKTAŞ

Esra KÖKTAŞ


NASIL KİLO VERDİM?

18 Temmuz 2020 - 14:59


Kilo biz bütün kadınların problemi. Özellikle karantina süresinde hepimiz kilo aldık. Gerçi ben verdim. Bugün size hayatımdaki en zorlu süreci anlatmak istiyorum.

37 yaşındayım ve her zaman zayıf bir insan oldum. Ta ki geçen seneye kadar.. 

Çocukluğumda 5 sene jimnastik yaptım, ailemin de ittirmesiyle diğer spor dallarını denemişliğim de var. Voleybol, basketbol, hentbol oynadım ama devam etmedim. 28 yaşımdan 32 yaşıma kadar dövüş sporlarıyla ilgilendim, wingtsun yapmaya başladım. Wingstun kendini korumaya dayalı bir Uzakdoğu dövüş sporudur. Ben gerçekten dövüş yaparken çok mutlu hissediyordum kendimi ama ne yazık ki o dönemki işlerimin yoğunluğu nedeniyle wingtsun'u da bırakmak zorunda kaldım.

Gelelim kilolarla tanışma macerama. Hep hayalimde olan işyerini açmıştık, büyük bir giyim mağazamız vardı. Ben hem evliliğin rehaveti hem de işlerin yoğunluğu derken kendimden vazgeçmeye başladım. Düzensiz besleniyor, geç saatlerde uyanıyor, kahvaltı bile etmeden öğle yemeği faslına geçiyordum. Ama bunların hiçbirinin farkında değildim. Öylesine farkında değildim ki, kıyafetlerim olmamaya başladığında onların küçüldüğünü düşünmeye başladım. Insanlar ilk başlarda beni kibarca uyarıyorlardı ama ben yine anlamıyordum. Sonra bir gün sonunda tartıya çıktım ve o inanılmaz gerçeği gördüm : 74 kiloydum. Gördüğüme inanamadım. Bir müddet bu kiloyu çok çabuk geri vereceğime inanarak zamanımı geçirdim. Bu arada artık insanlar beni inciterek kilolarımla dalga geçiyor ve gerçekten kalbimi kırıyorlardı. Insanların bu kadar acımasız olduğunu görmek canımı çok acıttı.

Önce fitness'a başladım ama o kadar sıkıcıydı ki... Zaten vücuduma gore fazla bir kiloda olduğum için spor yapmakta zorlanıyordum ve bu iyice moralimi bozuyordu. Bir diyetisyenle konustum ve onun bana verdigi listeyi uygulamaya çalıştım. Yine başaramadım. Çünkü bunu da sevmemiştim. Kilo vermeyle ilgili o kadar çok şey okudum ki, artık karar vermiştim mutlaka zayıflayacaktım.

Tam bu dönemde Corona pandemisi baş gösterdi ve karantina sürecinde evlerimize kapandık. Ben bu dönemde daha düzenli yaşamaya, daha sağlıklı beslenmeye başladım. Vücudumun ihtiyacı olan besinleri ve düzeni öğrenmiştim artık. Erken yatıp erken kalkıyor, gün içerisinde evde hep hareket halinde oluyordum. Sonunda 3 ay içinde 10 kilo verdim.

Sevgili arkadaşlarım, hala eski kiloma dönmek için vermem gereken 7 kilo var. Ama şunu tüm kalbimle söylüyorum ki, ben fiziksel görünüş ve kiloyla ilgili toplum tarafından psikolojik şiddetin çok kuvvetlisini yaşadım. Eminim ki arkadaşlarım, bunu siz de yaşıyorsunuz. Lütfen önce kendi bedeninizi tanıyın, vücudunuzu dinleyin. Onun hangi besinlere ihtiyacı olduğunu en iyi siz bilebilirsiniz. Çünkü herkesin zayıflama hikayesi de recetesi de birbirinden farklıdır. Ama hepimizin bir ortak noktası var ki, o da toplumun üzerimize yıktığı "zayıflık güzelliktir " algısı. Hayır arkadaşlar, zayıflık güzellik demek değildir. Sağlıklı olmak güzelliktir. Bu yüzden hem sağlıklı olmak hem de kendimizi daha iyi hissetmek adına mümkünse akşam 19.00''dan sonra lütfen birşey yemeyin. Bu benim en büyük sırrım..

Ben öğrendim ki, kilo almak yada vermekten daha önemli olan birşey var ; kendimizi sevmek. Ben o dönemde kendimi sevseydim, o kadar düzensiz yaşayarak kendi bedenime bu haksızlığı yapmazdım. Lütfen siz de kendinizi sevin, hayatta en önemli şeyin kendiniz olduğunu unutmayın...
Sevgiyle kalın.. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum