Reklam
Reklam
Esra KÖKTAŞ

Esra KÖKTAŞ


EVDE KAL SANATLA KAL!

26 Nisan 2020 - 19:20


Sanatsız kalan bir milletin, hayat damarından biri kopmuş demektir demişti Mustafa Kemal Atatürk..
Ne doğru söylemiş. Sanat yoksa duygularımızın yansımasını göremeyiz, sanat yoksa ruhumuzu besleyemeyiz.
  Karantina süreci dolayısıyla hemen hemen hepimiz evdeyiz ve herkesin canı sıkılıyor. Bu can sıkıntısı görüyorum ki, bizi daha üretken yaptı. Çoğu kişinin içindeki beceri ve yeteneği dışa vurmasına neden oldu. Kimileri resim yapıyor, kimi seramik çalışmaları yapıyor, kimi de el becerilerini geliştiriyor. Evde olmamız üretmemizi engellemiyor, aksine teşvik ediyor. İşte bu yüzden akıl hastaneleri ve cezaevlerinde bile sanata dayalı çalışmalar yaptırılır çünkü kişi tamamen izole olduğu için yeteneğini daha kolay dışa vurur, yeteneksiz bile olsa daha yaratıcı olur. Böylece hem zaman daha hızlı geçer hem de kişi olumsuz duygulardan kurtulur.
Vincent Van Gogh tarihin en büyük ressamlarından biriydi. Ne ilginçtir ki, en iyi tablolarını akıl hastanesinde yatarken yapmıştır. En önemli eseri diyebileceğimiz YILDIZLI GECE hastane odasında bir nevi karantinanın ona verdiği ilhamın ürünüdür.
  Evet, belki evde karantinadayız ama bu sanatsal çalışmalardan uzak kalacağımız anlamına gelmiyor. Karantina sürecinde filmler evden izlendi, konserlere evden dâhil olundu hatta müze ve sergiler bile evden gezilir hale geldi. Bu durumu yeteneklerinizi keşfetmek ya da geliştirmek için bir fırsat olarak görün.
Unutmayın ki, sanat iyileştirir.
Evde kalın ama sanatla kalın..

YORUMLAR

  • 0 Yorum