Reklam
Reklam
Aymila KARAVARDAR

Aymila KARAVARDAR

Karavardar'CA

Korona Testi Nasıl Yapılıyor? Ben Yaptırdım!

16 Nisan 2020 - 22:57


Korana virüsü ile müdahalede ettiğimiz bu günlerde akıllara gelen bir kaç soruyu cevaplandırmak istiyorum.
İlk olarak Korona testi nasıl yapılıyor?
Bu testi yaptırmış biri olarak yazıyorum sizlere, pamuk ile kaplı uzun bir çubuk öncelikle kaplı bir poşet içerisinden çıkartılıyor.
Daha sonra bu çubuk önce ağzınızın içerisinden örnek alınarak burnunuza sokuluyor. Başta ürkütücü gibi görünse de, toplamda 20 saniye süren bir işlem.
Sizden alınan örnek kapsül şeklinde olan bir sıvının içerisine yerleştiriliyor ve kapağı kapatılıp testin sonucunu belirleyecek ilgili sağlık merkezine yönlendiriliyor.
Test sonuçları E-nabız sistemi tahlillerim bölümünde yaklaşık 2 gün sonra ulaşabiliyorsunuz. 2 gün içinde değişik psikolojiler yaşayabiliyorsunuz.
Bu süreçte eğer aileniz ile birlikte yaşıyorsanız kendinizi odanızda izole etmenizi öneriyorum. Test sonucu negatif çıkması halinde hiç bir şey bitmiş olmuyor maalesef.
Şuan negatif olabilir ama 3 gün sonra değişmeyeceğinin garantisi yok. Test aşamasından sonra sizinle bağlı olduğunuz sağlık ocağı doktorunuz telefonla iletişime geçiyor.
Bu süreçte 14 gün evde kalmanız ve kendinizi izole etmeniz gerektiğini tekrar dile getiriyor.
Panik yapmadan çevrenize ve sevdiklerinize bu sürecin en kontrollü şekilde geçeceğine olan inancınızı kaybetmeyin.
Evde kaldığımız süre içerisinde neler yapmalıyız?
Yoğun iş temposundan bir anda eve geçmek, dinlenmek ve kendinizi geliştirmek için aslında bir fırsat. Bol bol kitap okumayı ve kendinizi geliştirmeyi unutmayın.
Yeni bir dil öğrenmenin temelini atabilirsiniz. Youtube'den istediğiniz dilin eğitim videolarına ulaşmanız artık çok kolay. Evde kaldığımız süreci en iyi şekilde değerlendirmek sizin elinizde.
Yemek yeme alışkanlığını da kontrol altında tutmamız gerekmektedir. Hepimiz can sıkıntısına karşı sürekli bin şeyler atıştırma derdindeyiz ve sürekli açlık hissi ile müdahalede etmekteyiz.
Kendimizi bu konuda da kontrol altında tutmalı ve bol bol su içmeyi unutmamalısınız.
Günlük mini egzersiz programı oluşturabilir ve evde olduğumuz süreç içerisinde spor yapabilirsiniz.
Sağlıkla kalın.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum