Reklam
Reklam
Aylin AKIN

Aylin AKIN


Evdeki Okul ve Eğitim!

09 Nisan 2020 - 10:10

Yaşadığımız corona krizi hala sürerken, eğitime zorunlu ara verilmesi ve çocuklarımızın okul, ders, ortamından evdeki karantina altındaki günleri biraz çocuklar için sıkıcı bir durum.
Daha önceki yazımızda EVDE çocuklarımızla nasıl vakit geçirebiliriz konusuna dikkat çekmiştik.
Peki, okul cağındaki çocuklarımıza EVDE nasıl bir okul ortamı hazırlayabiliriz?
Çocuklarımıza EVDE bir okul kurma imkânımız olamaz. Ancak onlara EVDE sınıf ortamı hazırlayabiliriz. Bunun özelikle sakin bir ortam olması gerekmektedir. Tv. Tablet ya da dikkatlerini dağıtacak oyunlardan uzak bir ortam olmalıdır. Hemen hemen tüm okulların online üzerinden ödev programları mutlaka gönderilmektedir.
Öncelikle ödevlerden başlayarak arta kalan zaman da çocuğumuzun okulda en çok sevdiği dersle alakalı alıştırmalar yapabilirler.
Ayrıca okulda öğrendikleri konuların tekrarınıza yaparak islenmiş konulardan uzak kalmamış olurlar
Çocuklarımızın evdeki eğitim süreci Aileler için biraz zor olabilir. Çalışan ebeveynler artık evde de eğitimci misyonunu üstlenmişlerdir. Bu durum maalesef biraz zor görünse de eğitimden öğrenmeden çocuklar uzak kaplamamalıdır.
Bur da ebeveynlere zorlu bir süreç olabilir. Ancak okulların kapalı olması onların eğitimden uzak kalmaması için onları öğrenmeye motive etmeliyiz.
Eğitime tekrar başladığında daha fazla zorluk çekebilirsiniz. Dikkat eksikliği, konsantrasyon bozukluğu ‘na yol açabilir. Çocuklarımızda sorumlulukları arasında ödevlerini yapması olduğunu bilmelidirler.
Şuan evde olmanın rahatlığı içerisinde ödev ve ders için motivasyonları çok düşük olabilir. Ancak şuan online eğitim veren ve her yaş gurubuna ait eğitici öğretici birçok internet siteleri oluşturdu bunlar-dan faydalanabilir. Burada önemli olan evde iyi bir konsantrasyon yakalamak. Belki birkaç gün zorluk aşaması olabilir. Bu süreç te onlarla aynı masada oturup motive etmeye çalışabilirsiniz.
Motivasyon çok önemlidir alışkın oldukları sınıftaki ders saatini aynı saate uygulamakta daha motive edebilir.
Sabah kahvaltısından sonra ilk iş okula gitmek olduğu gibi evde de aynı saatlerde ders, öğrenme, ödev vb. yapılabilir.
Almanyada , Munih’te bir Okul müdürü olan Robert Grahl , evde okulun ,realitede nasıl işleyeceğini anlattı.
Kendisinin de müdürlük yaptığı okulda corona virüsü pozitif çıkan bir çocuk olduğunu duyduktan ve onaylandıktan sonra okulu kapatma kararını aldıklarını anlattı.
Aileler için ‘de ufak bir öneride bulundu Evde öğrenme motivasyonlarını aileler üstlenerek, çocukların mutlaka evden eğitim desteğini almaları gerektiğini bunun içinde mutlaka evde sesiz bir sınıf ortamı sağlanabileceğini anlattı.
Bu alışılmış dışı ortamdan normal hayatımıza geri döndüğümüzde çocukların yeniden normal eğitime geçtiklerinde sınıf, okul, motivasyonunu geri kazanmaları da biraz zaman alacak gibi görünse de onların evden eğitimini mutlaka desteklemeliyiz.
Onlara eğitimci ve birer pedagog olmamız gerekir.
Elbette evdeki eğitim okuldaki eğitimden daha yavaş olacaktır. Okulda çocuklarımız birlikte öğrenme ve BIRLIKTE hareket etme duygusunu öğrenirler ancak evde biraz daha rahat bir ortamın olması motivasyondan uzaklaştırabilir. Ancak endişeli olmamak ve çocuklarımızı desteklemek, onlarla birlikte online eğitimlere katılarak, birlikte araştırarak, daha motive edici olacaktır.
Mutlaka her gün ödev ve alıştırma rutinleştirilmeli ve bu rutine uyulması gerektiği çocuklarınıza anlatılmalıdır. Burada ki kafalarımızdaki en önemli sorulardan biride çocuklarımızın sınav olmadan nasıl notlar alacaklar?
Bunun için henüz kesinleşmiş bir durum söz konusu değil. Özelikle anaokulundan birinci sınıfa geçmiş, henüz oyun cağını atlatamamış ve daha yeni yavaş yavaş elde edilmeye çalışılan sınıf ve okul konstrasyonu biranda tekrar başa dönmek oldukça zor bir durum. Birinci sınıfa yeni başlamış çocuklarda henüz öğrenme, motivasyon ve birlikte hareket etme duyguları gelişmiş değilken bu durum onları oldukça etkileyecektir.
Evde birinci sınıfa bu yıl başlamış olan çocuklarınıza bol bol kitap okumasını sağlamalısınız. Okumayı öğrenen çocuklarınıza kitap okutun...
Sesli tekrarını yapmasını sağlayın!
Evdeki eğitim okuldaki eğitimden farklı olarak müfredatlar dan uzak olduğu için siz onlara günlük öğrenim ve ödev saati hazırlayabilirsiniz. Okuldaki aktivitelerden her ne kadar bir süreliğine uzak kalmak zorunda olsalar da çocuklarınızı ebeveynler olarak evdeki öğretmenlik sorumluklarını dan siz sorumlusunuz.
Nasıl kii çocuklarımızın iyi bir eğitim alması için onlar için imkânlarınız dâhilinde iyi okullar araştırıyor ve takip eriyorsak bu süreçte de evdeki eğitimci rolünü üstlenerek onlara destek olmanız gerektiğini unutmamanız gerekir.
Evdeki okul birebir öğrenmeye dönüşeceği için dikkat eksikliğini önlemek adına çocuğunuza fazlada bir disiplin uygulamadan rutin öğrenme ve ödev yapma sorumluluğunu verin. Sonrasında istediği bir oyunla oynamasına izin vererek ödüllendirebilirsiniz.
Anlamadığı konularda ve sizin de yetersiz olduğunuz durumlarda sanal eğitimden online ders ve eğitimlerden destek alabilirsiniz..
Önemli olan çocuğunuzun, eğitim ve öğrenimden uzak kalmamasıdır.
EGITIM VE OGRETIMIN ONEMINI BIRKEZ DAHA ANLAMIS OLDUK
VE OGRETMENLERIN NE KADAR DEĞERLİ OLDUKLARINI
BUYUK BIR SABIRLA ÇOCUKLARINIZ ICIN CABA HARCADIKLARINI
UNUTMAMIZ GEREKIR
Ve Aklıma öğretmenlerle ilgili bu güzel söz geldi,
“Dünyada her şeye değer biçilebilir, ama öğretmenin eserine değer biçilemez"
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum