Reklam
Reklam
Av. Murat SEVENGÜL

Av. Murat SEVENGÜL


TARİHİ (!) DİZİLER!

28 Haziran 2021 - 16:40


Maç aralarındaki tekbirli fragmanlarından anlaşıldığı kadarıyla; Bizans ordusunda bulunan bir kısmı Hristiyan bir kısmı Gök Tanrı inancına sahip Uz, Peçenek ve Kıpçak'ların son anda saf değişmesiyle kazandığımız yüzde yüz Türk zaferi olan Malazgirt'i bile din soslu bir zafer olarak anlatacak yeni TRT dizisi geliyor ekranlara; Alparslan.
Belli ki TRT; Diriliş Ertuğrul, Kuruluş Osman ve Uyanış Büyük Selçuklu'dan sonra Alparslan isimli diziyle de Türk tarihinin en parlak, en destansı dönemini bir zamanlar TGRT ekranlarından aşina olduğumuz sahabe - evliya menkıbelerine çevirme tahrifatına devam edecek.
Yapmayın be kardeşim!
Nedir o fragmanı seslendiren arkadaşın kullandığı ağdalı dil? Hangi lehçedir? Hangi şivedir? Hangi ağızdır?
Bütün ciddi tarihi kaynaklarının kitleler halinde İslama geçişlerini 10. Yüzyıl olarak yazdığı, evveliyatında Gök Tanrı inancına sahip bir topluluk 11. Yüzyılın hemen başında henüz yarı şaman yarı müslümandır.
Gerçek şudur ki Alparslan'ın Anadolu'ya yönelip Bizans'la savaşmasının tek amacı yeni bir yurt edinmektir. Cihat mihat değil.
Televiyon yok, radyo yok, gazete yok, kaset yok, CD yok. Ne vakit tekbiri, ilahiyi, o kadar Arapça lafı öğrenmiş, üzerine bir de mücahit olmuş da Konya Meram'daki badem bıyıklı cami cemaati hacı amcalara dönmüş bu adamlar.
Anlattığınız tarihi kahramanların isimleri; Alparslan, Sencer, Ertuğrul, Ataman (Osman değil), Orhan...
Bu da mı bir fikir vermiyor size?
Güldürmeyin adamı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum