Reklam
Reklam
Av. Murat SEVENGÜL

Av. Murat SEVENGÜL


LOZAN!

24 Temmuz 2021 - 12:55


24 Temmuz 2021.
Lozan Antlaşması'nın 98. yıl dönümü.
Kimi sığ görüşlü romantiklere göre Lozan zafer değil bir hezimettir.
Türk Milleti'ne olan kin ve komplekslerini Gazi üzerinden tatmin gayretindeki bazı "gayri milli" adamlara göre ise Lozan sadece hezimet değil aynı zamanda Gazi'nin "İngiliz ajanlığının" da tescilidir.
Bu adamlara göre bilmem kaç milyon kilometrekarelik Osmanlı mülkü Lozan'la unufak edilmiş, bize kala kala bu günkü yurdumuz bırakılmıştır.
Sevr'i bir John Ronald Reuel Tolkien hikayesi olarak düşleyen, Birinci dünya savaşı sonrası İstanbul'u Elflerin, İzmir'i Goblinlerin, Antep ve Maraş'ı Hobbitlerin, Antalya’yı Orkların işgal ettiğini zanneden bu arkadaşlara gülümsemekten başka çaremiz yok.
Bir Türk evladı olarak, bu duygularla; Türk Milleti'nin 700 küsur yıllık Osmanlı cihan İmparatorluğu muhteşem macerasının ardından sığındığı son liman olan Anadolu'da, Sevr ile boynuna vurulamaya çalışılan prangayı söküp atmasının, eksiği gediği de olsa o zaman dilimindeki tarihi ve politik şartlarda mümkün olan en üst seviyede, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin "hukuki tescili" anlamına gelen Lozan Antlaşması'nın yıl dönümünü kutluyor, yine aynı vesileyle cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mareşâl Mustafa Kemal ATATÜRK ve anlaşmanın mimarlarından İsmet İNÖNÜ ile silah arkadaşlarını, hayır ve minnetle yadediyorum!
Allah Türk milletine bir daha Sevr'in koşullarını yaşatmasın, milli mücadeleden daha büyük askeri zaferler, Lozan'dan çok daha iyi şartlarda yapacağımız antlaşmalar nasip etsin.
Mesele budur!

YORUMLAR

  • 0 Yorum