Reklam
Reklam
Arzu HACIHALİLOĞLU

Arzu HACIHALİLOĞLU


Bu Millet Size De Yeter!

19 Nisan 2020 - 22:27


Tüm dünyada korona günleri hatta korona ayları devam ediyor.
Devletler kendi imkânları doğrultusunda önlemlerini almaya ve bu önlemleri devam ettirmeye çalışıyorlar.
Geçmişte dünya, birçok salgın tecrübesi yaşadı. Bu tecrübeye rağmen dünya, insana değil, doğaya değil, çoğunlukla sanayileşmeye, makineleşmeye ve savunma sanayiine yatırımları daha bir önemsedi. Bundan sonrası için farklı olmasını umut ediyoruz. Bir musibet bin nasihatten yeğdir.
Devletimizin en üst kademelerinden evde kal çağrıları -  uyarıları tekrarlanırken, sokağa çıkma yasağı hafta sonları için virüs tehdidi bitene kadar süreklilik arz edeceğe benziyor.
  Yalnız söylem ve eylem birliğinin birbiri ardına kesintisiz sağlanması gerekir. 
 Virüse karşı her türlü önlem baş tacı, yenmeliyiz yeneceğiz başka yolu yok.
Önlemler, ekonomik paketler, yeni dönem elzem yatırım planları oluşturula, konuşula dursun, birkaç hususa değinmeden kendimi alamadım.
Tüm bunlar yaşanırken ülkemizde maddi durumu hayli yetersiz ya da çalışma hayatı devam ettiği sürece yeterli olabilecek vatandaşlarımız var.
Ev kira, elektrik, su, doğalgaz, telefon, internet gibi zorunlu birçok fatura kalemi mevcut. Üstelik evde kalarak çok daha fazla kullanıma tabi durumdalar. Tasarruf yapmak neredeyse imkânsız.  Borçlara, ön görülemeyen zaruri giderlere, bunlara girmiyorum bile...
Zorluklar dostlukları ölçmek için en iyi tartıdır. 
Şimdi gelelim bu zorunlu kalemlerle ilgili alınan önlemlere.
Elektrik dağıtım sektör kaynakları,
Üç ay sayaç okuma olmayacak, geçmiş ödemelerin ortalaması alınarak faturalandırma yapılacak eğer fazla kullanım varsa sonrasında vatandaşa yansıtılacak. Salgın önlemlerinin kaldırılmasının ardından gerçek tüketimler ölçülecek. Abonenin gerçek tüketimi, faturalanan tutarın altındaysa iade işlemi söz konusu olacak. Tersi durumda ek ödeme talebinde bulunulacak.  Allah razı olsun diyemeyeceğim.  Hatta yazıklar olsun demekten de kendimi alamayacağım. Devlet bir tuşla kimin ne mal varlığı var,  geliri ne kadar bunların hepsini görebiliyor. Yahu evine gelir getiremeyen, evi kira olan, işsiz kalan, ücretsiz izne çıkan, zor durumda olanlardan almayın. Üç ay fatura almayın. Sene de hatırlamıyorum bilmem kaç kez zam yaptınız. Kayıp kaçak kullanımlar da fatura kalemleri arasında vatandaşa bölünüyor. Biraz az kazanın almayın. Bazı kurumların özelleştirmesi hiç olmamalı mıydı diye düşünmeden edemiyor insan. Özelleşme her anlamda katkı üstüne katkı sağlayacağı anlatılmıştı. Sağlanan katkılardan biraz vatandaşa sağlasak.  El insaf, el vicdan.   Yenmez içilmez ödenir o faturalar. Ödenemese de siz zorla gırtlağına basa basa alırsınız zaten. Bu millet size de yeter. Merak etmeyin bu millet size de yeter.
Su faturalarına gelince onlarda malumunuz belediyeler tarafından alınıyor. Su faturalarında da üç aylık erteleme söz konusu. İstanbul vaka sayısının en yüksek olduğu şehirlerimizin arasında ilk sırada yer alıyor. İBB korona tedbirleri kapsamında sürekli anlatıyor konuşuyor, Parti genel başkanı Fatih Altaylı’ nın programında anlatıyor. Şu nu verirdik, bunu yapardık, onu öderdik. Dedim ya söylemler ile eylemler. Almayın o halde üç ay maddi durumu kritik vatandaşlardan su fatura bedeli almayın.  Bol keseden atmaya benzemiyor bu işler.
Belediyelerinizden başlayın bunu yapmaya.
Yapılan her şey eleştiriye tabidir. Yapılan her iyi ve güzel şey övgüye tabidir.
 Yapılan her haksızlık ve kötü şey de yergiye de tabidir.
Bir şeyler yapmak isteyen bir yol, istemeyen bahaneler bulur. Size de yeter bu millet.
Geliri aylık 5000₺’  nın altına olan aynı hanede yaşayan bir  kişiye 10000₺ bireysel ihtiyaç kredisi verileceği açıklanmıştı. 6 ay ödemesiz 36 ay eşit taksitlerle düşük faizli. Ramazan ayı geliyor hocalarımız televizyonlarda faizin her türlüsünün haram olduğunu yine anlata dursunlar şu zor günlerde almazsak olmaz. Neyse çok kişiden duyduğum 10000₺ değil 3000 ₺ verildiği, dedim ya söylemlerle eylemler. Size de yeter bu millet.
Torba yasa uyarınca;  işverenlere üç ay süreyle iş akdini fesih (işten çıkarma) yasağı getirildi. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a da fesih yasağını altı ay süreyle uzatma yetkisi verildi. Yasada, işten çıkarma yasağıyla ilgili düzenlemeye karşın işverenlere, çalışanlarını ücretsiz izne çıkarabilme hakkı da tanındı. Yasaya göre ücretsiz izindekilere, İşsizlik Sigortası Fonu'ndan günlük 39,24₺ ödemesi yapılması da öngörüldü. Ancak 30 gün üzerinden ödeme yapılsa dahi ücretsiz izne çıkarılmış bir kişi için aylık yaklaşık sadece 1.177₺  ödeme alabilecek.
Emekli çalışanlar, işsizlik maaşından da kısa çalışma ödeneğinden de yararlanamıyor.
 Sayın vekillerimiz 45 gün ücretli izinde. Vekil olmak varmış bu memlekette. Her şey aksar ama vekillerimizin hiçbir şeyi aksayamaz. Emekli maaşları da olsun, vekil maaşları da olsun. Herbirşeyleri dört dörtlük olsun. 1 ay maaş almazlarsa halleri nice olur.  Milletin vekili olmak kolay mı? Şu korana günlerinde yapılacak bir şey kalmamış izne ayrılmaktan başka.  Birçok konuda yumruk yumruğa gelinirken söz konusu duygusallık olunca çıt ses çıkmaz. Biride çıkıp demez ki yahu bizde milletimize yapılan uygulama neyse onu yapalım. 1 ay maaş almayalım olur mu olmaz. Eminiz birçoğunuzun gelir kaynağı da sadece vekil maaşlarıdır. İstisnalar kaideyi bozmaz.
Kimi liderleri, kimi parti çatısı altında vekil oluyor. Şahıs olarak seçime girseler kaçı gerçekten seçilirdi acaba…
Dünyada yeni doğan çocuklarının adını Korana ve Kovid koyanlar olmuştu. Birileri de belki Sefa ve Sefalet koyar. Kim bilir sefa koyan olurda sefalet pek konmaz gibi…
Bu ayın vekil ismi:  SEFA –  Halk ismi: SEFALET
Sefa sürecek ki birileri, sefalet çekecek diğerleri. Birileri de sefalet  çekecek ki sefa sürsün diğerleri…
Atalarımız söylemiş. Alışmış kursak, bulamacını ister.  
Adaletin bu mu Dünya şarkısını sizlere armağan diyorum.
 Millet olarak işimiz hayli zor. Zor diyorsun, zor olacak ki imtihan olsun. Hz. Mevlana
Adaletinden zerre şüphe etmediğimiz, yaşanan her şeyin mutlak surette bir sebebi olduğuna inandığımız, her şeyin bizler için en hayırlısını veren verecek olan,  kâinatın her şeyin sahibi Allah’  a (cc)  emanet olun. Sağlıcakla kalın…
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum